Dla wszystkich osób, które chcą spędzić wolny czas wśród przyrody, pięknych zabytków i ciekawej kultury, idealnym miejscem na urlop mogą stać się Kaszuby. Są one piękne o każdej porze roku, ale szczególnie zimą.

Co robić zimą na Kaszubach?

Na tak postawione pytanie odpowiedzi jest naprawdę wiele. W czasie kiedy tereny górskie są przeludnione i trudno tam dobrze wypocząć, Kaszuby oferują te same aktywności – w o wiele przyjemniejszej atmosferze i przy dużo większej dostępności. Jednakże, najpierw warto odwiedzić jest samo serce Kaszub, to znaczy Kościerzynę. W centrum miasta znajduje się XIX-wieczny, przepiękny rynek. A tam znaleźć można pomnik siedzącego Remusa, czyli bohatera kaszubskiej epopei autorstwa Aleksandra Majkowskiego (pt. „Życie i przygody Remusa”), a także neogotycki ratusz. Dla wszystkich zmarzluchów dobrą wiadomością będzie to, że w czasie spaceru, w Kościerzynie trzeba koniecznie odwiedzić Muzeum Ziemi Kościerskiej, w którym będzie można znaleźć wszystkie informacje na temat odwiedzanego miejsca jego historii, tradycji i zabytków. Ciekawym miejscem jest również Muzeum Akordeonu, gdzie znaleźć można naprawdę imponującą kolekcję instrumentów (co ważne – jest to pierwsze takie w Polsce muzeum akordeonu oraz instrumentów pokrewnych). Oba te muzea znajdują się przy rynku. Natomiast trochę dalej, na obrzeżach miasta, przy ulicy Towarowej, znajduje się Muzeum Kolejnictwa, gdzie zobaczyć można zabytkowe lokomotywy, wagony i pociągi. Po zwiedzaniu nadchodzi jednak czas na cudowne aktywności zimowe, a możliwości jest tutaj bez liku.

Kaszuby zimą, czyli masa atrakcji dla każdego

Oczywiście świetnym rozwiązaniem są spacery w różne, wcześniej, niespotykane miejsca. Kaszuby są pełne pięknych lasów i jezior, tak więc wycieczki piesze są dobre nie tylko dla zdrowia, ale pozwalają również na nacieszenie oczu niesamowitymi widokami. W wielu miejscowościach, na przykład w Swornegaciach, znaleźć można ścieżki idealne do uprawiania nordic walkingu. Kolejną opcją jest urządzenie kuligu, czyli zimowej atrakcji, którą kochają zarówno dzieci, jak i dorośli. Jazda z zaprzężonymi w konie saniami, pod ciepłym kocem, w zimowym otoczeniu jest jedną z najprzyjemniejszych przygód i wielką frajdą dla wszystkich uczestników. Prywatne inicjatywy kuligowe można znaleźć w wielu miejscach. Dostępne są również kuligi organizowane regularnie – na przykład przy stadninach. Jeszcze innym pomysłem na zimowe atrakcje jest jazda na nartach, czyli najpopularniejszy chyba sport, możliwy jedynie po spadnięciu śniegu. Na Kaszubach znaleźć można kilka bardzo dobrych ośrodków narciarskich, do których można bardzo łatwo dotrzeć. Są to przede wszystkim ośrodki takie jak:

  • Amalka (koło) Sulęczyna,
  • Paczoskowo,
  • Przywidz,
  • Trzepowo,
  • Wieżyca – Koszałkowo,
  • Wieżyca – Kotlinka.

W każdym z tych ośrodków można bez żadnych przeszkód jeździć na nartach zjazdowych, gdyż tereny są naśnieżane i dobrze oświetlone. Charakteryzują się one także wysokim poziomem bezpieczeństwa, zarówno dla młodszych i starszych, ponieważ nie są skrajnie strome i w wielu miejscach można znaleźć łagodne górki. W wielu ośrodkach gra także przyjemna muzyka i zawsze znajdzie się miejsce z ciepłymi napojami czy posiłkami. Dla osób, które nie przepadają za nartami zjazdowymi świetnym zamiennikiem stać się mogą narty biegowe. Kaszuby oferują wiele oznakowanych tras – właśnie na przemieszczanie się na biegówkach. Oczywiście takie narty można będzie wypożyczyć (w ośrodku albo prywatnie), nie trzeba od razu przyjeżdżać z własnym kompletem. Najpierw warto sprawdzić, czy będzie to odpowiednią aktywnością.

Dlaczego Swornegacie?

Doskonałym miejscem na spędzanie czasu jest urokliwa miejscowość Swornegacie. Warto także zaznaczyć, że jest ona także wygodnym punktem wypadowym w inne części Kaszub. Wieś ta istnieje przynajmniej od XIII wieku (pierwsze wzmianki), posiada więc ciekawą historię, a tutejsza ludność z chęcią opowiada przyjezdnym miejscowe legendy. Swornegacie to wieś, która odznacza się malowniczym krajobrazem, wieloma lasami (bogatymi w ciekawą faunę) i sąsiedztwem rzek (Brdy, Zbrzycy, Chociny), oraz jezior. Wieś leży na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego, a co za tym idzie – posiada uzdrowiskowe walory mikroklimatyczne. Wyjątkowym zbiornikiem wodnym jest Jeziorze Karsińskie, z długim i płytkim brzegiem. Jest to idealne miejsce do łowienia ryb, nie tylko w sezonie letnim, ale także zimą, w przeręblach. Złowić można tutaj okazy ryb takich jak: okonie, szczupaki, płocie, liny czy leszcze. Największa głębokość w tym jeziorze to mniej więcej 27 metrów, natomiast średnia głębokość oscyluje w granicach 9,5 metra. Zimowe spacery po Swornegaciach pozwolą na odwiedzenie kilku ciekawych miejsc (warto zaznaczyć, że w miejscowym Domu Kultury można wypożyczyć kijki do nordic walkingu). Spacerując warto zobaczyć między innymi Kościół Świętej Barbary – powstały w 1916 roku i Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego – w którym znaleźć można lokalną twórczość ludową, dawne sprzęty i narzędzia. Oprócz oglądania, w miejscu tym można także nabyć rękodzielnicze wyroby miejscowych artystów. Na piętrze budynku często organizowane są wystawy fotografii, malarstwa i rzeźby – dzieł w wykonaniu wielu kaszubskich artystów. W Domu Rękodzieła Ludowego znajduje się również punkt informacji turystycznej, gdzie dostać można mapy i ciekawe przewodniki. W zimowej aurze dobrze wybrać się na narty biegowe i podążać szlakiem wytyczonej ścieżki ornitologiczno-przyrodniczej o nazwie „Kokoszka”. Niedaleko od wsi leżą także piękne Bory Tucholskie, które warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu. W Swornegaciach całe rodziny na pewno doskonale będą bawić się na wspomnianych już wcześniej kuligach. Dużą atrakcją zimową będzie również wyprawa na lodowisko, np. w pobliskich Chojnicach. Dzięki wszystkim tym walorom, Swornegacie to idealny cel zimowego wypoczynku (przede wszystkim tego aktywnego), dla całej rodziny. Jest to bowiem miejsce, w którym można znaleźć zarówno spokój, jak i wiele pomysłów na zabawę i sporty zimowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *