Na wakacje niekoniecznie trzeba ruszać nad morze czy w góry, ale są w naszym kraju inne niezwykle urokliwe miejsca naprawdę warte zobaczenia. Piękno fauny i flory Parku Narodowego Bory Tucholskie to idealna propozycja na aktywny wypoczynek, a doskonałą bazą wypadową jest wioska, o dość zaskakującej i wywołującej często uśmiech na twarzy, nazwie Swornegacie.

Swornegacie dla tych, co kochają przyrodę i ciszę

Wbrew pozorom, nazwa Swornegacie nie ma nic wspólnego z bielizną, ale pochodzi z połączenia dwóch słów kaszubskich. Swora to plecionka wykonana z sosnowych gałązek, natomiast gacenie to nic innego, jak umacnianie takim plecionym warkoczem brzegów jeziora czy cieków wodnych. Nawet jeszcze dzisiaj widać w niektórych miejscach ślady tej tradycji. A Swornegacie, jako brama do Borów Tucholskich oraz południowych Kaszub, kusi wspaniałymi krajobrazami. Ilość szlaków pieszych, rowerowych oraz wodnych sprawia, że to prawdziwy raj dla turystów, którzy pragną odpoczynku w oddaleniu od zgiełku miast czy najbardziej znanych wakacyjnych kurortów. Innym słowy, dla tych, którym mocniej serce bije na widok śpiewających ptaków niż rozkrzyczanego tłumu turystów.

Wielkim plusem tego miejsca jest właśnie cisza i spokój, szczególnie gdy na nocleg wybierze się jakiś malowniczo położony domek, gdzieś na skraju lasu i w pobliżu malowniczego jeziora (tak, jak właśnie nasze domki są zlokalizowane).

jezioro w lesie

Swornegacie dla piechurów i biegaczy

Interesujących szlaków turystycznych, ze zmiennymi wodno-leśnymi krajobrazami, tutaj na pewno nie brakuje. Okolica wręcz zachęca na piesze wycieczki. Warto ruszyć szlakiem niebieskim, który stanowi fragment „Szlaku Brdy”, na południe wzdłuż brzegu uroczego Jeziora Karsińskiego i skrajem parku narodowego aż dojdzie się do Małych Swornegaci. Wystarczy potem ruszyć w stronę szlaku żółtego łączącego niedaleki Styporc ze Swornegaciami, aby zrobić wspaniałą pętlę wokół rynnowego Jeziora Karsińskiego. Koniecznie trzeba też pójść w głąb Borów Tucholskich, aby nie tylko pooddychać zdrowym powietrzem leśnym, ale także podziwiać wspaniałe torfowiska i bagna, z których te tereny słyną oraz dotrzeć do niesamowitego dębu szypułkowego, czyli Bartusia, z obszerną dziuplą wewnątrz pnia. Znajdująca się pod dębem polana jest węzłem kilku szlaków turystycznych.

W każdym razie warto sobie włączyć aktywny tryb spacerowy i praktycznie codziennie ruszyć w innym kierunku. Aha, koniecznie trzeba również przejść się przynajmniej jedną z okolicznych ścieżek dydaktycznych, wśród których szczególnie wyróżnia się pięciokilometrowa czerwona ścieżka Łąki Józefowskie oraz ornitologiczno-przyrodnicza ścieżka Kokoszka będąca rajem dla miłośników ptaków. Można tu zobaczyć żurawie, czaple siwe, błotniaka stawowego, gągoły, a przy odrobinie szczęścia nawet bielika.

Swornegacie dla amatorów dwóch kółek

Okoliczne tereny są wymarzone dla tych, którzy uwielbiają jeździć rowerem po drogach i bezdrożach. Swornegacie są poprzecinane kilkoma trasami rowerowymi Kaszubskiej Marszruty. W sumie to niemal 160 km tras, więc przez kilka dni można wybierać nowy kierunek. Całość trasy jest niezwykle ciekawa i bardzo spójna. Co ważne i godne podkreślenia, szlaki są bardzo dobrze oznakowane, więc nie można się zgubić, a zarazem wyjątkowo bezpieczne. To świetny sposób na aktywne wakacje rodzinne – prawie połowa trasy wiedzie przez osobne pasma leśne, w oddzieleniu od ruchu samochodowego oraz pieszego. A tam, gdzie dopuszczony jest ruch aut, to i tak czasami nie spotyka się żadnego przez długi czas, ponieważ to z reguły niezbyt uczęszczane, boczne drogi. Nawierzchnie są poza tym doskonale przygotowane i wyrównane. Nawet ci, którzy nie czują się zbyt pewnie na rowerze, będą z pewnością zachwyceni.

Swornegacie dla tych, co kochają wodę

I niekoniecznie chodzi o kąpiele w jeziorze, mimo że i z tej atrakcji można skorzystać. Wody tu czyste, a kąpieliska dobrze urządzone – nawet siłownia jest na plaży. Są ponadto specjalnie wydzielone miejsca dla dzieci. Jednak największą atrakcją wszystkich okolicznych jezior i rzek jest możliwość skorzystania z wynajmu rowerów wodnych, łódek i kajaków. Wymarzone wakacje w kajaku? To tylko tutaj! To również ciekawa propozycja na jedno- i kilkudniową odskocznię od szlaków pieszych czy rowerowych, ponieważ organizowane są krótkie spływy kajakowe. Jezioro Karsińskie to równie ciekawy, a przy tym nie tak oblegany, jak Mazury, akwen dla miłośników żagli. Nie trzeba od razu wskakiwać na pokład – wystarczy podziwiać różnego typu zawody żeglarskie i regaty, a tych jest sporo w okresie letnim. Jezioro Karsińskie poleca nawet Mateusz Kusznierewicz, a to już naprawdę dobrze świadczy o zaletach akwenu. To również raj dla wędkarzy i smakoszy świeżych ryb na talerzu. Nigdzie w Polsce ryby nie smakują tak dobrze, jak właśnie w Swornegaciach i okolicach.

pościel z motywem ludowym

Swornegacie dla zafascynowanych kulturą ludową

Gdyby pogoda niezbyt dopisywała, to też nie można się tutaj nudzić. Warto wejść do Kaszubskiego Domu Rękodzieła Ludowego. Czasami nawet można się załapać na warsztaty haftu kaszubskiego, ale przede wszystkim poznać niezwykle intrygujący folklor kaszubski i przy okazji może spróbować czegoś się nauczyć w języku kaszubskim. Warto również podjechać do Człuchowa lub Bytowa, gdzie znajdują się zamki krzyżackie albo do niedalekich Wdzydz Kiszewskich, aby zwiedzić skansen. Ciekawostką przyrodniczą jest także zlokalizowany 50 km na wschód Rezerwat Kamienne Kręgi w Odrach.

W każdym razie, jeżeli tylko pragnie się naprawdę dobrze wypocząć i spędzić cudowne wakacje, to koniecznie trzeba przyjechać do Swornegaci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *