Kaszuby to piękne lasy, malownicze widoki, jeziora, liczne rzeki. Brak przemysłu, czyste powietrze. Liczne szlaki rowerowe, piesze i wodne. Trasy jeździeckie. Pobyt w Sworach można zaplanować tak, aby nuda nie znalazła miejsca w czasie urlopu.

Kartuzy to stolica Kaszub, a nasze Chojnice to brama do Kaszub. Jeśli ją przekroczysz, trafisz do miejsca, które słynie z pięknej przyrody, nieokiełznanej przez człowieka. Rozbudowana baza noclegowa, gospodarstwa agroturystyczne, pensjonaty.

Spoglądając na mapę Szwajcarii Kaszubskiej, Borów Tucholskich trudno odnaleźć miejsca ciekawe do zwiedzenia. A jednak są miejsca, które mogą przykuć uwagę i zapaść głęboko w pamięć. Choćby Szymbark, gdzie znajdziesz dom do góry nogami, dom Sybiraka, dom Kaszuba z Kanady, dwór Salino, dom z Turcji. Ciekawostką jest najdłuższa deska świata i największy fortepian. Organizacja podziemna, walcząca z niemieckim okupantem na tych ziemiach, czyli Gryf Pomorski ma tu swoje pamiątki – pomnik i bunkier. Ciekawostką jest fakt, że Gryf Pomorski organizacją tajemniczą jest do dzisiaj i niewiele jej sekretów ujrzało światło dzienne. Nie jest tak znana jak AK czy AL lub inne organizacje, których celem była walka z hitlerowskim najeźdźcą.

Kaszubska ziemia obfituje w muzea, które każdy musi zobaczyć: skansen we Wdzydzach Kiszewskich, Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie, Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, dworek Wybickich w Sikorzynie. Do tego mnóstwo zabytków architektury: zamek krzyżacki w Bytowie, w Człuchowie, kościerskie Sanktuaria Maryjne, Stary Browar w Kościerzynie czy katedrę w Wielu. Nie sposób nie zobaczyć kręgów kamiennych w Odrach czy najwyższego szczytu Kaszub – Wieżycy.

Kaszuby to również parki przyrodnicze. Leśne kompleksy leżą na terenie Parków Krajobrazowych: Wdzydzkiego, Zaborskiego i Kaszubskiego. W Charzykowach znajduje się zaś siedziba Tucholskiego Parku Narodowego. Bogata infrastruktura, mnogość wytyczonych szlaków pozwolą cieszyć się bogactwem fauny i flory, niespotykanej nigdzie indziej. Szlaki często prowadzą przez unikatowe rezerwaty biosfery, co pozwala nabrać dystansu do cywilizacyjnych zdobyczy.

Charzykowy, niedaleko których leży Villa Mati, to letnia stolica Kaszub. Wieś o charakterze letniskowym, położona nad Jeziorem Charzykowskim, największym, oprócz jeziora Wdzydzkiego w tej części Kaszub. To również najstarszy w Polsce ośrodek żeglarskich, w którym odbywają się również zimą regaty bojerów. Latem dużo tu się dzieje. Odbywają się cykliczne imprezy, do najciekawszych należy festiwal folklorystyczny czy festiwal piosenki żeglarskiej Shanties. W niedalekiej Funce znajduje się stanica ZHP, natomiast w Babilonie można smacznie zjeść w dawnej strażnicy granicznej.

Doskonała kuchnia kaszubska, tradycje i zwyczaje widać na każdym kroku tutaj. Na Kaszubach tablice informacyjne są w dwóch językach: polskim i kaszubskim, a lokalna ludność mocno ma zakorzeniony lokalny patriotyzm.

Dokładnie zaplanowany urlop pozwoli wykorzystać maksymalnie to, co oferują Kaszuby. I nie ma się co łudzić… Nie dasz rady zobaczyć wszystkiego podczas jednego pobytu. Magia Kaszub działa i ludzie lubią tu wracać. Bo to raj, i dla tych, co lubią spędzać leniwe dni nad jeziorem, w ciszy i spokoju letniska, i dla tych, którzy wolą gwar letnisk, i dla tych, którzy zdecydowanie wolą czas spędzać aktywnie. Spływy Brdą, Wdą czy innymi rzekami należą do atrakcji nie do przecenienia. Rzeki, w żaden sposób nie zagospodarowane przez człowieka, kuszą malowniczymi brzegami. To również idealne miejsce dla grzybiarzy, rowerzystów i kajakarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *