Ostatnio przez nasz region przeszły straszne nawałnice. Burza. Ekstremalna. A my dziś podpowiadamy, jak zachować się w czasie burzy, której niszczycielskiej ciszy nie można lekceważyć. Podczas burzy trzeba zachować tak, aby zminimalizować zagrożenie. Największym zagrożeniem są wyładowania atmosferyczne, które co roku przynoszą najwięcej ofiar i strat. Zagrożeniem jest również grad, ulewny deszcz, silny wiatr czy trąby powietrzne.

W czasie burzy szukaj schronienia

W czasie burzy przede wszystkim poszukaj schronienia. Przebywanie zewnątrz wiąże się z ryzykiem. W czasie burzy może porazić cię prąd z wyładowań atmosferycznych, możesz zostać uderzony spadającym konarem lub zbity gradem. Przede wszystkim, nie szukaj schronienia pod drzewami, latarniami, słupami linii energetycznych. Musisz pamiętać, że nie możesz być najwyższym punktem w okolicy, dlatego, jeśli stoisz w szczerym polu, kucnij z blisko siebie położonymi stopami. Jeśli znajdujesz się na górskim szczycie, jak najszybciej schodź niżej. Postaraj się również znaleźć pobliskie górskie schronisko, w którym przeczekasz groźną pogodę. Grupa turystów powinna się rozproszyć.

Najbezpieczniejsze miejsce w czasie burzy

Najbezpieczniejszym miejscem w czasie burzy jest wbrew pozorom auto lub samolot. Nie ma się co bać. Metalowa obudowa samochodu lub samolotu tworzy zwaną klatkę Faradaya, dzięki czemu prąd przemieszcza się tylko po zewnętrznych ścianach przewodnika. Wnętrze pojazdu jest całkowicie bezpieczne. Najbezpieczniejszymi budynkami są z kolei budynki wyposażone w instalację odgromową. Piorunochron wykonany jest z materiału, doskonale przewodzącego prąd, i sprowadza energię elektryczną z budynku do gruntu.

Urządzenia elektryczne w czasie burzy

Czy wiesz, dlaczego w czasie burzy powinno się odłączać urządzenia elektryczne od prądu? Urządzenia, połączone kablem, czyli telefon stacjonarny, urządzenia podłączone kablem do instalacji, mogą stać się odbiornikami prądu powstającego podczas wyładowań atmosferycznych. Uderzenie pioruna w linię energetyczną czy telekomunikacyjną, może sprawić, że prąd przemieści się wzdłuż kabla do odbiorników energii czy słuchawki telefonu. Dlatego urządzenia mogą się zniszczyć w czasie burzy, lub porazić prądem użytkownika. Bezpieczne jest natomiast używanie w czasie burzy urządzeń bezprzewodowych, takich jak laptopy czy telefony komórkowe.

Idzie burza, nie czekaj na rozwój sytuacji

Gdy widzisz, że idzie burza, nie czekaj na rozwój sytuacji, nie czekaj, aż pójdzie bokiem, czy zacznie padać deszcz. Odłóż narzędzia którymi pracujesz, zwłaszcza, jeśli są metalowe, kończ pracę na dachu, drzewach oraz innych wysokościach. Nie parkuj auta pod drzewami, których opadające gałęzie mogą je uszkodzić lub zniszczyć. Podczas gradu chroń głowę.

Bezpieczeństwo nad wodą

Podczas burzy zachowaj bezpieczeństwo nad wodą. Pamiętaj, że uderzenie pioruna w wodę może być śmiertelnie niebezpieczne. Dlatego też wyjdź z wody. Bez względu na to czy jesteś nad jeziorem, rzeką lub morzem. Jeśli pływasz właśnie kajakiem, łodzią czy jachtem, kieruj się do najbliższej przystani i bezpiecznie zacumuj. Licz się z tym, że zawsze może wystąpić biały szkwał, który jest śmiertelnie niebezpieczny dla wszystkich przebywających na wodzie. Biały szkwał jest zjawiskiem zdarzających się na jeziorze Charzykowskim.
Nigdy nie lekceważ ostrzeżeń meteo. Okazuje się, że z przyrodą nie ma żartów, a nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić niszczycielskiej mocy żywiołów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *