pies w kabriolecie

Na urlop, nad jezioro, do lasu – gdzie jechać na urlop z psem? Wszędzie! Ważne tylko, aby najpierw sprawdzić, czy ośrodek turystyczny akceptuje czworonogi. A potem dobrze przygotować się do podróży i wakacji.

Udane wczasy z psem – czy to jest możliwe? Oczywiście, że tak. Chociaż niewielu o tym pamięta. Dlatego podczas wakacji tak wiele czworonogów jest porzucanych przy drodze szybkiego ruchu lub bocznej trasie, przywiązywanych do drzew w lesie lub wyrzucanych pod bramą schroniska dla zwierząt. Dlaczego? Bo dla niestety nadal dość licznej grupy Polaków hasło wakacje z psem równa się problem.

Nic bardziej mylnego. Wczasy z czworonogiem mogą być czystą przyjemnością. O ile poświęcisz trochę czasu na przygotowania.

Wakacje z psem zaplanuj wcześniej

Znasz to? Wstałeś rano, przeciągnąłeś się, wypiłeś kawę i wtedy wpadłeś na wspaniały pomysł. Jadę na wakacje z psem! Czy to nad jezioro, na Mazury, w Bieszczady lub w inne góry, taki ekspresowy wyjazd zawsze jest możliwy do zorganizowania. Ale jeśli planujesz wybrać się na urlop z pupilem, to musisz pamiętać, aby nie tylko spakować swoje kąpielówki i trochę ciuchów, ale też rzeczy niezbędne dla psa.

A po pierwsze sprawdź, czy ośrodek turystyczny, w którym zamierzasz nocować, akceptuje zwierzęta. Dlatego wakacje z psem łatwiej jest zaplanować znacznie wcześniej niż z dnia na dzień.

pies przy stole

Pies to członek rodziny. Planując wakacje z psem musisz zadbać o jego potrzeby, tak samo jak o komfort ludzi.

A psa mogę zabrać na wakacje?

Nie każdy ośrodek wypoczynkowy – czy to nad jeziorem, morzem lub w górach – akceptuje psy. Niektórzy właściciele kwater mówią wprost: Zakaz wejścia dla psów. Tymczasem inni wręcz przeciwnie. Zapraszają w swoje progi wczasowiczów z psami.

Tak jest na przykład w naszym ośrodku Villa Mati, który znajduje się w Swornegaciach. Posiadamy domki zarówno w tej malowniczej wsi, jak i w jej okolicy. I z przyjemnością gościmy rodziny, pary i singli ze zwierzętami.

Ile kosztują wakacje z psem?

Wczasy z psem wcale nie muszą być dużo droższe od urlopu bez czworonoga. Wszystko zależy od cennika.  Przykładowo w Villa Mati cennik jest jasny. Wynajęcie domu letniskowego Villa Mati dla pięciu osób kosztuje 440 zł za dobę, zaś domku Mati I lub Mati II  dla maksymalnie czterech osób to wydatek rzędu 330 zł za dobę.

Niezależnie od tego, który domek wynajmiesz, za psa zapłacisz tyle samo. Dopłata wynosi jedynie 30 zł za dobę.

W ośrodku wczasowym Villa Mati w Swornegaciach psy są mile widziane.

Podróż na wczasy z psem

Jak masz już zarezerwowany nocleg lub przynajmniej wiesz, gdzie możesz jechać i przyjemnie spędzić czas z czworonogiem, to czas ruszyć w drogę. W podróż zabierz dodatkową butelkę wody i miskę dla psa. Zwierzak, tak samo jak człowiek, musi być regularnie pojony.

Postoje najlepiej robić co dwie lub trzy godziny. Pozwól psu się napić, pobiegać, odpocząć w cieniu. Gdy nie masz w samochodzie klimatyzacji, a na zewnątrz panuje wysoka temperatura, rób częstsze przerwy w podróży. Otworzenie okien na oścież nie jest dobrym rozwiązaniem. Pies może przestraszyć się mocnego podmuchu wiatru lub z powodu przewiewu nabawić się zapalenia uszu.

Gdy chcesz podróżować z psem samochodem, najpierw zaopatrz się w specjalne szelki. Przy ich pomocy przypniesz zwierzaka do pasów bezpieczeństwa. Oczywiście pupil nie może podróżować na przednim siedzeniu pasażera, ale nad tylnej kanapie.

Tak jak człowieka zabezpieczają pasy, tak psa – szelki. Bez nich, podczas nagłego hamowania, czworonóg może spaść z siedzenia lub nawet przelecieć do przodu. Pies się przestraszy i może odnieść poważne obrażenia.

pies z rodziną na trawniku

Na rodzinny urlop bez problemu możesz zabrać psa. Dzieci będą zachwycone.

Wakacje z psem nad jeziorem to sama przyjemność

Jeżeli zastanawiasz się, gdzie jechać z psem na wczasy, to jezioro będzie świetnym rozwiązaniem. Po pierwsze masz niewiele lub nawet zero ograniczeń w poruszaniu się z psem.

Wczasy z psem w górach…

Podczas wakacji z psem w górach, zanim wybierzesz się na szlak, sprawdź, czy pies będzie mógł pójść z Tobą. Przykładowo nad Morskie Oko z psem wejść nie możesz. Nie każdy o tym wie. Jak to się kończy? Niedawno małżeństwo zastawiło psa w rozgrzanym aucie, bo dopiero na miejscu dowiedzieli się, że czworonóg ma zakaz wejścia nad Morskie Oko. Zwierzę zostało uratowane w ostatniej, chwili dzięki czujności innych turystów.

… lub wakacje z pupilem nad morzem

Tymczasem nad morzem zdarzają się zakazy wejścia psa na plażę. Zresztą nawet, gdyby nie było żadnych przeciwwskazań, to pies nie musi być zachwycony długim pobytem nad morzem. Tłum ludzi, upał lejący się z nieba, a w pobliżu tylko słona woda – to dla czworonoga nic przyjemnego. Szczególnie, gdy zwierzę jest płochliwe, nie ufa obcym, albo ma gęste futro.

Wczasy z psem w lesie i nad jeziorem

Lepiej więc pojechać nad jezioro. W Swornegaciach możesz odpocząć nad Jeziorem Karsińskim, wybrać się kawałek dalej nad jeziora – Witoczno i Płęsno lub nad Brdę. Swornegacie otoczone są lasami. Jest tu więc pełno ocienionych miejsc do spacerów z psem lub jazdy na rowerze wraz z towarzyszącym obok czworonogiem.

Na grzyby lub jagody też możesz wybrać się czworonogiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *