Kalendarzowa wiosna zaczyna się już 20 marca. Jest to naprawdę wyjątkowa pora roku, w której przyroda budzi się do życia. Co można zobaczyć wiosną na Kaszubach?

Dlaczego wiosna

Najczęściej wybieramy się na urlop latem lub zimą. Jakoś się utarło, że lato to czas wakacji nad morzem, a zimą wypada wyjechać na narty. Oczywiście, prawdą jest że takie wyjazdy mają w sobie bardzo dużo uroku, jednak naszym zdaniem najpiękniejszą i najbardziej sprzyjającą wyjazdom porą roku jest właśnie wiosna.

Wiosną cała przyroda budzi się do życia. Kwiaty zaczynają kwitnąć, trawy się zielenić a na drzewach pojawiają się świeże, soczystozielone liście. Zapach wiosennego deszczu jest jak poranny prysznic po długiej i mroźnej zimie, powalający na nowo znaleźć radość życia.

Ptaki zaczynają śpiewać, jakby chciały opowiedzieć o tym, jak ogromną czują radość na wieść o zbliżającej się wiośnie. Ciepłe promienie słońca ogrzewają Twoją twarz podczas drogi do pracy, przez co czujesz się niemal, jakbyś wybrał się na spacer. A w powietrzu unosi się zapach kwitnących kwiatów.

 

 

Kiedy dotykasz trawy, czujesz że zaczyna nabierać dawnej formy i sprężystości. Czują to też Twoje zwierzęta, które chętnie się w niej tarzają, ku ich ogromnej uciesze. Nad nią unoszą się kolorowe, trzepoczące skrzydłami motyle.

O tej porze roku, aż chce się wychodzić z domu. Jest to więc idealna pora roku na zwiedzanie miejsc, które podczas wakacji są oblegane przez turystów. Nie dość, że dzięki temu unikniesz kolejek to dodatkowo naprawdę odpoczniesz od miejskiego zgiełku w otaczającej Cię błogiej ciszy, przerywanej jedynie kojącym śpiewem ptaków.

Wiosenne przesilenie to nie mit. Początek tej pory roku to czas regeneracji dla naszego organizmu po trudach zimy. Wielu z nas czuje się ciągle niewyspanym i w kiepskim nastroju. Warto odpowiedzieć na potrzeby swojego organizmu i właśnie w tym czasie udać się na urlop w tak urokliwe miejsce, jakim są Kaszuby.

Lasy

Wiosna to idealna pora roku na spacery po lasach. Temperatura nie jest jeszcze na tyle wysoka, żeby zniechęcała do aktywności i utrudniała nawet spokojny spacer, nie mówiąc o wielokilometrowych wędrówkach. Nie jest też już chłodno, więc grube kurtki nie krępują ruchów i nie trzeba ze sobą zabierać wiele ekwipunku.

 

 

Początek wiosny to czas, kiedy w lesie nie ma też jeszcze tylu insektów. Ta wiadomość na pewno przekona wszystkich, których utrapieniem jest krążące nad nimi stado komarów, podczas letnich wieczorów.

Podczas przechadzki po lesie, trudno jest oprzeć się urokowi rozwijających się bladozielonych listków, zaczynających coraz gęściej pokrywać gałęzie drzew. Runo leśne budzi się do życia, witając przechodzących turystów pierwszymi kolorami i zapachem kwitnących kwiatów.

Wraz z nadejściem wiosny, do życia budzą się również zwierzęta. I tak, zamiast odgłosów przejeżdżającego samochodu czy metra, możemy delektować się muzyką śpiewających ptaków czy stukaniem dzięcioła. Kiedy popatrzymy na korony drzew, niewykluczone że będzie nam dane obserwować szybkie i precyzyjne ruchy wiewiórki.

 

 

Zwierzęta możemy obserwować nie tylko w koronach drzew. Rozpoczynające swoją pracę na żerowiskach bobry czy skubiące trawy czy krzewinki sarny czy daniele to widok, który z pewnością zachwyci nie tylko dziecko ale i każdego dorosłego.

Park Narodowy Bory Tucholskie to miejsce, w którym przyroda ma szansę w pełni rozkwitnąć, znajdując się pod szczególną opieką. Warto wykorzystać warunki, jakie oferuje ten region i wybrać się na wycieczkę rowerową lub pieszą szlakiem, jaki wyznacza Kaszubska Marszuta.

Jeziora

Struga Siedmiu Jezior to prawdziwy unikat, który na pewno warto zobaczyć. W sezonie to wyjątkowe miejsce przyciąga wielu turystów. Dlatego warto odwiedzić je właśnie wiosną, kiedy to jeziora są pełne uroku, a wokół nie panuje zgiełk.

Najczęściej wybieranym jeziorem jest Charzykowskie, które latem zamienia małe wioski, w tętniące życiem miejsca, na skutek wizyty gości z całego świata. Wiosną spokojnie możemy przespacerować się wzdłuż jego linii brzegowej, podziwiając przy okazji jego piękno i okoliczne lasy i oddychając świeżym powietrzem.

Przebywanie w pobliżu jezior znajdujących się w regionie to nie tylko przyjemne wrażenie estetyczne ale i kulinarne, ponieważ można tu zjeść pyszną rybę. W okolicznej Zatoce Mylof, znajduje się hodowla pstrąga, która zaopatruje okolicznej restauracje w świeżą rybę.

Okoliczne miasta w wsie

Największym miastem znajdującym się w okolicy są Chojnice. Miasto liczy ok. 40 tys. mieszkańców i słynie z pięknej architektury otoczonej wyjątkowymi walorami przyrody. Miasto posiada wiele zabytkowych budowli, takich jak Brama Człuchowska czy piękny odrestaurowany rynek z ratuszem.

Znajduje się w nim także piękny Park Tysiąclecia, który został okrzyknięty jednym z najpiękniejszych w kraju. Z pewnością warto odwiedzić go właśnie wiosną i na własne oczy zobaczyć budzącą się do życia przyrodę.

Turystów przyciąga również miejscowość Charzykowy. Ta malownicza miejscowość to prawdziwy raj położony nad jeziorem Charzykowskim. Mieści się też tutaj najstarszy klub żeglarski w Polsce. Wielu mistrzów, właśnie tutaj stawiało swoje pierwsze kroki. Zobaczenie tego miejsca, to nie lada gratka dla wszystkich miłośników tego sportu.

Latem aż roi się tutaj od biegających dzieci i cieszących się słońcem, wypoczywających na plaży dorosłych. Jeżeli więc szukasz odrobiny azylu, odwiedź to miejsce wiosną, kiedy jest równie piękne ale spokojniejsze.

Kolejną miejscowością znajdującą się przy tym samym jeziorze są Swornegacie. Spokojny, wiejski klimat na pewno zachwyci nie jednego miłośnika przyrody. Jest położona na terenie Zaborskiego parku Krajobrazowego, który słynie z niesamowitych widoków i czystego powietrza. Poza cieszeniem się przyrodą i podziwianiem widoków, można skorzystać z takich rozrywek jak pływanie na kajakach czy jazda na rowerze.

Wartymi odwiedzenia miejscowościami są na pewno Wdzydze Kiszewskie. Można w nich podziwiać budowle z XVIII wieku, takie jak zabudowania chłopskie. Odbywają się tu też różnego rodzaju pokazy, które będą atrakcją nie tylko dal dzieci, ale także dorosłych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *