Nie trzeba jechać do Szwajcarii, bo równie pięknie jest w Szwajcarii Kaszubskiej. Uroda krajobrazu, różnorodne zabytki, a dodatkowo jeszcze ciekawa kultura i wyjątkowy język – Kaszuby mogą zauroczyć.

Lubisz wzgórza, jeziora, lasy, łąki? Jedź na Kaszuby!

Ziemia kaszubska to najbardziej urocza część Pomorza i jeden z najciekawszych regionów w naszym kraju. Można tutaj znaleźć praktycznie wszystko. Największym bogactwem Kaszub są niewątpliwie malownicze krajobrazy. Co ciekawe, nawet nadmorskie plaże zalicza się do tego regionu, ponieważ nie tylko powiat pucki jest na terenie Kaszub, ale także Gdańsk i okolice Łeby. Jednak sercem tego miejsca pozostają wyjątkowe tereny zlokalizowane pomiędzy Kaszubskim Parkiem Krajobrazowym, Wdzydzkim Parkiem Krajobrazowym a Parkiem Narodowym Bory Tucholskie. Jest tutaj w zasadzie wszystko – rozległe i zielone lasy, krystalicznie czyste jeziora, cudownie ukwiecone łąki i jeszcze góry, a w zasadzie wzgórza. Chociaż 329 m n.p.m., a więc wysokość najwyższego szczytu Wieżycy, raczej nie robi wielkiego wrażenia na osobach jeżdżących w Tatry, to trzeba przyznać, że pasma morenowe Wzgórz Szymbarskich naprawdę są przepiękne. Natomiast rozciągająca się panorama z tego najwyższego szczytu Niżu Polskiego doprawdy zapiera dech w piersiach.

Kaszuby – atrakcje dla pieszych i rowerzystów

Znakowane szlaki piesze i rowerowe wiodą przede wszystkim przez Wzgórza Szymbarskie, które zimą, jak spadnie śnieg, można też przemierzać na nartach. Warto również przejść Jarem Raduni i Wąwozem Trątkownickim. Ciekawe szlaki piesze i rowerowe znajdują się na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, w tym ścieżki przyrodniczo-edukacyjne, na przykład szlakiem pięciu jezior, gdzie można zobaczyć tamę bobrów, ptasią remizę czy wilgotne łąki nad jeziorem Kramsko Duże. Aby podziwiać niesamowite widoki, na terenie parku zagospodarowano punkty widokowe bezpośrednio przy pieszych i rowerowych szlakach.

Niezwykle atrakcyjny jest także jeden z najmniejszych parków narodowych w naszym kraju, czyli Park Narodowy Bory Tucholskie, w którym mamy aż 63 km szlaków turystycznych, a także cztery ścieżki edukacyjne. Warto podziwiać sosnowe starodrzewy, ale jednocześnie ten zwarty bór jest poprzecinany wyjątkowo urokliwą doliną Strugi Siedmiu Jezior. Owy szlak rozpoczyna się w Charzykowach i prowadzi przez naprawdę niezwykłe miejsca, głównie traktami leśnymi i piaszczystymi drogami. Można go przejść pieszo, ale także jest to świetne miejsce do uprawiania turystyki rowerowej.
Natomiast prawdziwym skarbem tego miejsca są jeziora lobeliowe, położone w zagłębieniach bezodpływowych, z cudownie czystą wodą i unikatowymi, chronionymi roślinami, jak lobelia jeziorna, elisma wodna i poryblin jeziorny. Ciekawie prezentują się też torfowiska zlokalizowane wokół zarastających zbiorników wodnych, z roślinnością będącą reliktem epoki zlodowaceń. Chodzi zwłaszcza o bażynę czarną, widłaczka torfowego, rosiczkę i żurawinę. W czasie wędrówek można natknąć się na jelenie i sarny, a przy odrobinie szczęścia także na gronostaje, lisy i borsuki. Należy jeszcze wspomnieć o wielu gatunkach ptaków, w tym kilka naprawdę cennych, jak orzeł bielik, bąk czy puchacz. Na tutejszych jeziorach znajduje się jedno z największych lęgowisk żurawi w Polsce. Warto podjechać jesienią, kiedy żurawie zbierają się przed odlotem w ogromne stada nad Jeziorem Ostrowitym. Noclegi najlepiej zarezerwować w Charzykowach bądź miejscowości o jakże urokliwej nazwie Swornegacie (czyli u nas ;).

Nie można też pominąć Zaborskiego Parku Krajobrazowego, w którym malowniczo się objawiają głównie jeziora i rzeki. To aż 50 jezior, rezerwaty przyrody i pomniki przyrody. Oczywiście są tu również liczne szlaki piesze i rowerowe. Bogactwo lasów na Kaszubach oznacza, że niezwykle zadowoleni będą grzybiarze. Rzeczywiście, co roku zjeżdżają tam ludzie z koszykami, który w krótkim czasie wypełniają je po brzegi. Natomiast jeziora zapraszają wędkarzy. Na pewno uda się złowić wiele smacznych okazów, w tym:

  • amury
  • sandacze
  • karpie
  • szczupaki
  • węgorze
  • sumy
  • pstrągi i trocie jeziorowe

Kaszuby – atrakcje dla zwolenników zwiedzania

Pięknych miast i wiosek na Kaszubach nie braknie. Trudno byłoby wszystkie zobaczyć w jeden weekend. Kościerzyna ma przepiękny układ urbanistyczny – rynek i średniowieczny układ ulic, śliczne kamieniczki oraz ratusz z XIX wieku. Ponadto warto odwiedzić interesujące muzea: Muzeum Ziemi Kościerskiej, w którym można poznać historię i przede wszystkim dawne życie Kaszubów, a także Muzeum Akordeonu i Muzeum Kolejnictwa z unikatowymi zbiorami.
Kartuzy przyciągają osoby szukające ciekawych zabytków sakralnych, bo właśnie tutaj znajduje się niezwykła Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zbudowana w XIV wieku, która wraz z eremem i refektarzem stanowi zespół klasztorny kartuzów. Niesamowity efekt sprawia zwłaszcza dach w kształcie wieka trumny.
Z kolei zabytkowe Chojnice zadziwią średniowiecznym układem przestrzennym, średniowiecznymi murami miejskimi i bramami oraz neogotyckim rynkiem z czerwonej cegły. Do Bytowa zaś warto podjechać, aby zobaczyć dawną twierdzę krzyżacką z XIV wieku, czyli zamek bytowski.
Na pewno nie można pominąć Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydach Kiszewskich, aby poznać dobrze kulturę kaszubską. To wyjątkowe miejsce, które jest muzeum w stylu skansenu, gdzie można podziwiać ponad 50 różnych obiektów charakterystycznych dla całego regionu.

Kaszuby – atrakcje dla amatorów sportów wodnych i zimowych

Wielość jezior sprawia, że nie tylko osoby lubiące pluskać się w wodzie, ale także miłośnicy różnego rodzaju sportów wodnych będą zadowoleni. W Charzykowach, na Jeziorze Charzykowskim, znajduje się bardzo nowoczesny port jachtowy. Oprócz jachtów, łódek i żaglówek można także spotkać kajakarzy, tym bardziej że znajdują się tutaj dopływy rzek Brda i Czerwona Struga, a także Struga Jarcewska i Siedmiu Jezior. W Charzykowach nie ma też problemu z wynajęciem sprzętu wodnego, gdyż jest wypożyczalna. Natomiast dla turystów lubiących błogi relaks atrakcją będzie ładne kąpielisko. Warto wspomnieć, że w okresie letnim praktycznie w każdym tygodniu odbywają się regaty żeglarskie, więc trudno byłoby się nudzić. Charzykowy to w zasadzie kolebka polskiego żeglarstwa. Co ciekawe, również w okresie zimowym jest naprawdę wiele ciekawych propozycji. Kiedy tylko woda w jeziorze zamarznie, to można jeździć na nartach, sankach albo spacerować. Nierzadko widać też osoby uprawiające nordic walking, a największą zimową atrakcją są zawody bojerowe.

Warto spędzić miłe chwile na Kaszubach

Kaszuby to jakże odrębny klimat regionu względem innych miejsc w naszym kraju. Przede wszystkim jest to wyjątkowa kultura, której ciągle są wierni mieszkańcy Kaszub i przekazują tradycje z pokolenia na pokolenie. To również dość charakterystyczny język, jakim nadal posługują się Kaszubi, a także oryginalny strój ludowy. Ponadto wiele ciekawych obrzędów i zwyczajów. Nie można także nie wspomnieć o wyjątkowej sztuce ludowej.

Kaszuby to doprawdy niesamowita mozaika przepięknych borów i lasów, a także wielokolorowych pól i łąk, urozmaicona wyjątkową rzeźbą terenu. Urocze wzgórza morenowe, czyste jeziora oraz niezwykłe miasteczka przyciągają turystów z całego kraju i nie tylko. Warto dodać, że oferta agroturystyczna na Kaszubach stoi naprawdę na wysokim poziomie. Kaszuby są niesamowitym i wspaniałym miejscem, z interesująca kulturą i ciekawymi ludźmi. Na pewno każdy zauroczy się tym regionem, w którym można zaznać spokoju na łonie natury, zobaczyć wyjątkowe zabytki, ale jednocześnie poznać fantastyczne zwyczaje miejscowej ludności.

Każdy powinien zobaczyć kaszubskie cuda natury przynajmniej raz w życiu. Jest to na tyle piękne miejsce, że na pewno nikt nie będzie żałować ani też się dziwić, że Kaszuby nazywane są Szwajcarią Kaszubską, wszak kraina to niesamowita i po prostu śliczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *